Akce ZŠ Petrovice 2021/22
CESTA DO PRAVĚKU aneb ŠvP Jeseníky 2021 PDF Tisk Email

cesta do praveku svp jeseniky Z Petrovic u Karviné jsme vycestovali 1. 11. 2021 s velkým nadšením, co nás čeká a nemine v Pravěku. Cesta byla strmá, doprovázená sluníčkem. Ani jsme se nenadáli a dorazili jsme do pravěké jeskyně Eden v Karlově pod Pradědem. Po příjezdu jsme si vybalili své teplé kožešiny a vydali jsme se prozkoumat okolí jeskyně s četnými údolími a kopci. Přešli jsme několik řek a lesů. Pojmenovali jsme si tlupy, vymysleli pokřik, přezdívky a symboly. Plnili jsme "Stezku pravěkého člověka". Běhali jsme do kopce, házeli šišky na mamuta a překonávali jsme lesní překážky. V blízkém lese jsme stavěli chýše. Práce nás velmi bavila. Šili jsme si oděvy z kůže a vytvářely náhrdelníky z kostí. Za naši práci, činnosti a plnění úkolů jsme od stařešinů dostávali za odměnu mamutí tlapy. Ani déšť nás nijak neodradil se vydat na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd. Část cesty jsme jeli prostředkem z budoucnosti, který nás vysadil na Ovčárně. Odtud jsme pokračovali již po svých. Statečně jsme odolávali velkým dešťovým kapkám. Ty se natolik zvětšily a nedovolily nám pokračovat dál na vrchol. Cestou jsme zahlédli obydlí – Chata Barborka a v ní jsme se usadili. Posilnili jsme se, odpočinuli si a usušili se. Po návratu do osady jsme si zatančili v rytmu bubnů. U svých chýší jsme si postavili ohniště a zatopili si. Naučili jsme se používat pravěké znaky a napsali jsme si cedulky se svými jmény. Další dny jsme trávili pravěkými hrami a soutěžemi v "Pravěkém souboji". Během posledních dnů v Pravěku se nám rozbilo hodně nádob, tak jsme je slepovali a dávali dohromady. Při jedné odpolední procházce jsme potkali strážce Jeseníků – Praděda, který za námi sestoupil z nejvyšší hory. Zdobili jsme si jeskyni kresbami. Inspirací pro nás byla ulovená zvěř, lovci a oheň. Zavítali jsme za lidmi, kteří umí vyrobit papír, a to do "Ruční papírny Velké Losiny". Vyslechli jsme si vyprávění o vzniku, historii a tradicích ručního papíru. Zhlédli jsme film a navštívili jsme dílnu, kde se ruční papír vyrábí. Byl to pro nás velký zážitek. Tlupy se utkaly v „Pravěkém klání". Soutěžily v disciplínách: přenášení kamenů na lžíci, slalom mezi stromy, přeskoky přes lesní překážky, běh okolo ohně. A jak to dopadlo? Bramborovou cenu si odnesli "Mamuti", na 3. místě se umístili "Ptačí pírka", stříbrnou medaili získali "Kelti" a na zlatou příčku dosáhli "Kostlivci". Luštili jsme kvízy "O Pravěku. Na závěr jsme vytvořili projekty na téma: "PRAVĚK". Velmi se nám to podařilo. Vzpomínali jsme na všechno, co jsme zde prožili a tvořili. Fotografie zde.
Škola v přírodě byla uskutečněna v dotační programu Ozdravné pobyty pro žáky 1. stupně základních škol ve spolupráci Obce Petrovice u Karviné a Moravskoslezského kraje.

Z Pravěku, stařešina Martina Kostková

Dějepisně-zeměpisná exkurze do Prahy PDF Tisk Email

dejepisne zemepisna exkurze do prahy Dne 25. 11. jeli vybraní žáci 9. ročníku na dějepisně – zeměpisnou exkurzi do Prahy. Cílem exkurze byla prohlídka historického centra Prahy s komentovanou prohlídkou Pražského hradu. Žáci navštívili katedrálu sv. Víta, vnitřní prostory Hradu, včetně Vladislavského sálu a Baziliky sv. Jiří. Celá prohlídka Hradu probíhala s paní průvodkyní, která žáky seznamovala s historií největšího hradního komplexu na světě. Na závěr komentované prohlídky si mohli žáci prohlédnout Zlatou uličku a podívat se jak vypadal život obyčejných lidí na přelomu 15 a 16. století. Rovněž navštívili dům, ve kterém bydlel v letech 1916 – 1917 spisovatel Franz Kafka. Po opuštění hradního komplexu jsme se vydali na prohlídku historického centra města včetně Karlova mostu a Staroměstského náměstí. Bohatý program jsme zakončili na Václavském náměstí. Zde měli žáci možnost se najíst a koupit suvenýry před večerním návratem domů. Fotografie zde.

Mgr. David Tomala

Vstup rodilého mluvčího do hodin anglického jazyka PDF Tisk Email

vstup rodileho mluvciho aj V listopadu na naší škole probíhala tandemová cizojazyčná výuka s rodilým mluvčím z Velké Británie, která byla organizována Statutárním městem Karviná v rámci místního akčního plánu rozvoje vzdělávání. Pan Simon Batchelor konverzoval s žáky 2. stupně ve spolupráci s vyučujícími anglického jazyka a připravil si několik témat včetně vyprávění o sobě a životě v Anglii. Aktivně vybízel žáky, aby se zapojili do konverzace, kladli otázky a vyplňovali pracovní listy na dané téma. Žáci postupně ztratili ostych a kladli lektorovi otázky. Cíl výuky anglického jazyka tak byl splněn. Žákům se podařilo domluvit se v anglickém jazyce a motivačně je to povzbudilo.

Ing. Renáta Sikorová

Podzimní sběr papíru PDF Tisk Email

Od pondělí 15. listopadu do pátku 19. listopadu probíhá na škole sběr starého papíru. Sběr žáci mohou odevzdat na jednotlivých budovách před vyučováním u paní školníkové. Prosíme ať je sběr pevně svázaný a orientačně zvážený. V pátek se pak papír hromadně odveze do sběrných surovin.

Mgr. Radek Adamczyk

Florbalisté vyhráli okresní kolo ČEPS cupu PDF Tisk Email

florbaliste vyhrali okresni kolo ceps cupu V pondělí 15. listopadu se na naší škole konalo okresní kolo celostátního turnaje ve florbalu pro žáky 1. stupně ČEPS cup. Našim hráčům se podařilo turnaj vyhrát a postoupit tak do krajského kola, které se bude konat v lednu příštího roku v Ostravě. Hráčům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Radek Adamczyk

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

- Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování - Šablony pro MŠ a ZŠ II (OP VVV)

- Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování - Šablony pro MŠ a ZŠ III (OP VVV)